Puszcza Niepołomicka

Puszcza Niepołomicka, dawniej Las Kłaj zajmuje blisko pół powierzchni gminy.

Puszcza niepołomicka to kompleks leśny położony w zachodniej części Kotliny Sandomierskiej, ok. 20 km na wschód od Krakowa. Zajmuje 7 miejsce wśród lasów nizinnych w kraju. Tworzy go kilka oddzielnych kompleksów, niegdyś stanowiących jedną całość. Główny obszar zlokalizowany w widłach Wisły i Raby zajmuje 110km². Pierwsza pisemna wzmianka o puszczy, w której występuje pod nazwą „Las Kłaj” pochodzi z 1242. W roku 1393 r. występują już pod nazwą "Las Niepołomicki", a w 1441 r. użyto po raz pierwszy nazwy "Puszcza Niepołomicka". Puszcza była własnością najpierw królów Polski (XIII-XVIII w.), a po rozbiorach przeszła na własność skarbu państwa.

Nazwa Puszczy Niepołomickiej wywodzi się od staropolskiego słowa "niepołomny", czyli niemożliwy do pokonania, zniszczenia. Zatem dawniej puszcza "niepołomna" byłaby lasem trudnym do wykarczowania oraz do zagospodarowania rolniczego.

Puszcza Niepołomicka była w przeszłości częścią wielkiego kompleksu leśnego, który rozciągał się od północnej Kotliny Sandomierskiej aż po dolinę Sanu. Ze względu na niewielką odległość puszczy od Krakowa, od XIII do XVIII w. była ona jednym z najpopularniejszych obszarów, na których polowali polscy władcy.

Obecnie na terenie puszczy prowadzona jest normalna gospodarka leśna. Na obrazie satelitarnym tego obszaru widać skutki tej gospodarki: mozaikę młodników, zrębów i nielicznych starodrzewi.

Puszcza Niepołomicka jest wymarzonym miejscem do rekreacji i wypoczynku. Fascynujący urok leśnych połaci można podziwiać z  licznych szlaków turystycznych. Przygotowane trakty są wyśmienite na piesze i rowerowe wyprawy, a wśród konarów drzew odnajdziemy spokój i harmonię.