Interaktywna mapa

  • Kapliczka „GOLGOTA” w Targowisku

    Kapliczka kamienna usytuowana przy drodze nr 75, postawiona tam w 1811 roku zmieniła położenie. W 1969 roku została przeniesiona na przeciwną stronę drogi.

    Kapliczka kamienna usytuowana przy drodze nr 75, postawiona tam w 1811 roku zmieniła położenie. W 1969 roku została przeniesiona na przeciwną stronę drogi. Wymagała od pewnego czasu gruntownej konserwacji. Pojawiły się bardzo liczne ubytki piaskowca, toteż należało go gruntownie oczyścić, uzupełnić i zaimpregnować. Powierzchnię kamienia pokrywały zabrudzenia, porosty i mchy. Prace konserwatorskie wykonywała Firma ART.-REST s.c. z Krakowa.

    Kapliczka wysoka jest na 4 m, składa się z dużego postumentu, na którym wyryto: „Fundator  Wincenty Korbut, dnia 19 maja 1811”. Powyżej napisu, w dwóch wnękach umieszczono sceny związane z „Golgotą”. W górnej wnęce płaskorzeźba przedstawia Ukrzyżowanego Pana Jezusa pomiędzy dwoma łotrami i Matkę Boską obejmującą Krzyż. We wnęce poniżej wyrzeźbiono scenę upadku pod krzyżem, obok postać Matki Boskiej. Kapliczka o wyjątkowych walorach artystycznych, ze względu na formę tzw. słupową, jak i rzeźby, jest wpisana w rejestr Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. W roku 2011 Kapliczka poddana została renowacji.

Galeria

Lokalizacja