Osoby, które tworzyły i tworzą, rozwijają i zajmują się muzeum:
- Dionizy Kołodziejczyk - założyciel Gminnej Izby Regionalnej
- Krystyna Gierat - kustosz
- Zofia Przeździk - zastępca
- Daniel Łapaj - pomocnik
W 1999 r. powołano do istnienia Gminną Izbę Regionalną. Działalność rozpoczęła się praktycznie od zera. Obecnie udało się zgromadzić ponad 300 eksponatów.
Gminna Izba Regionalna posiada zbiory świadczące o kulturze Kłaja i pobliskich wsi. Wśród nich możemy wyróżnić pamiątki historyczne, etnograficzne i przyrodnicze, prace artystyczne oraz tzw. eksponaty różne” widokówki, dokumenty(najstarszy z nich pochodzi z 1872 r.), zdjęcia oraz książki( najstarsza wydana w 1892 r.)
W Gminnej Izbie Regionalnej można zobaczyć prawie wszystko, co związane jest z życiem w dawnej polskiej wsi: stare narzędzia rolnicze, przedmioty codziennego użytku w gospodarstwach domowych( pranie, maglowanie, wypiek chleba, wyrób masła, sera). Charakteru dawnych lat dodają piękne komody, narzędzia stolarskie, szewskie. Istnieje także kącik pszczelarski, gdyż w naszym rejonie od dawien dawna trudniono się wyrobem miodu w okolicznych pasiekach.
Do największych atrakcji można zaliczyć eksponaty związane z I i II wojną światową. Wybitnym osiągnięciem na tym poletku jest posiadanie elementów samolotu PZLP.11.C słynnego „powietrznego wilka” płk Wacława Króla.
Ponadto w Izbie Regionalnej organizowane są wystawy twórczości lokalnych artystów, kolekcjonerów. Prowadzone są też zajęcia edukacyjne dla dzieci.
Gminna Izba Regionalna
- Opiekun: Krystyna Gierat
Gminna Izba Regionalna w Kłaju jest własnością Urzędu Gminy Kłaj, który nią administruje.
Gminna Izba Regionalna mieści się w jednym z budynków Urzędu Gminy Kłaj, w centrum, przy ulicy Kołodziejczyka, łączącej Bochnię z Niepołomicami. Budynek muzeum pochodzi z okresu Polski ludowej, jest przykładem architektury tamtych czasów.
Dni i godziny otwarcia:
- poniedziałek: 13 - 16.00
- środa: 10 - 13
Istnieje możliwość zwiedzania w dowolnie wybranym dniu i godzinie po wcześniejszym, telefonicznym uzgodnieniu z kustoszem, tel. 781 287 141
Wstęp wolny
Historia
Gminna Izba Regionalna w Kłaju została powołana z inicjatywy pana Dionizego Kołodziejczyka badacza, historyka, geografa, wieloletniego nauczyciela szkół licealnych, w dniu 25 marca 1999 roku. Stanowiła część Gminnej Rady Kultury, utworzonej w 1998 roku. W tymże dniu Izba otrzymała niewielką salkę o wymiarach 3 x 6 m (18 m2) w jednym z budynków Urzędu Gminy Kłaj.
Rozpoczęto zatem działalność muzealną w Kłaju. Pierwsze eksponaty zostały przekazane na przełomie czerwca i lipca 2000 roku.
Uroczyste otwarcie muzeum miało miejsce w dniu 8 września 2000 roku. Tym samym udostępniono Izbę Regionalną dla zwiedzających.
Otwarcie Izby Regionalnej połączono z wernisażem wystawy obrazów Alojzego Chrobaka.
Gminna Izba Regionalna prowadzi działalność muzealną. Gromadzi eksponaty przede wszystkim związane z regionem Kłaja i pobliskimi miejscowościami, pamiątki mieszkańców, dawne wyposażenie i sprzęty gospodarstwa domowego, stare narzędzia rolnicze, dokumenty, fotografie. Ówcześnie Zespół Gminnej Izby Regionalnej powołany w 2000 roku składał się z ośmiu osób: Dionizy Kołodziejczyk - kierownik muzeum, Anna Wójtowicz, Zofia Motoła, Józef Glica, Anna Chorop, Mieczysław Ponikiewicz, Jan Kaleta, Halina Wojas. W tym składzie zespół funkcjonował do końca października 2001 roku.
Gminna Izba Regionalna organizuje także czasowe wystawy lokalnej twórczości artystycznej i kolekcjonerstwa, m.in. odbywają się wystawy malarstwa, rzeźby, zbiory kolekcjonerskie o różnorodnej tematyce.
W 2006 roku Gminna Izba Regionalna otrzymała kolejną salę, o znacznych wymiarach, pozostałą po zlikwidowanej księgarni. Od tej pory wernisaże i wystawy odbywają się właśnie w tej sali. Prezentowane są tam również pokaźnie zbiory starych fotografii dostarczonych przez mieszkańców gminy oraz wiele innych eksponatów i dokumentów.
W tym samym roku kustoszem Gminnej Izby Regionalnej została Krystyna Gierat. Na stanowisko zastępcy wybrano Zofię Przeździk.
Warto dodać, że w 2009 roku miała miejsce akcja gromadzenia starych fotografii zorganizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Kłaja. Udało się zebrać ogromną ilość zdjęć. Zorganizowano wystawę trzystu zdjęć, którą można było obejrzeć w sali widowiskowej Urzędu Gminy Kłaj. Fotografie przedstawiały rozwój Kłaja na przestrzeni lat (m.in. budowa budynków administracyjnych, kościoła), mieszkańców wykonujących dawne codzienne czynności, jak na przykład prowadzenie gospodarstwa domowego i rolnictwo, czy ważne uroczystości i wydarzenia w naszej gminie. Następnie cały zbiór przekazano na stałe do Gminnej Izby Regionalnej, gdzie można go dzisiaj obejrzeć.
W 2012 roku naszemu muzeum zostały przekazane fragmenty samolotu PZPL.11.C, którym latał ppor. pil. Wacław Król w okresie II wojny światowej i który rozbił się w okolicy Kłaja. Elementy samolotu zostały odkryte w Puszczy Niepołomickiej w tym samym roku przez mieszkańca Kłaja Janusza Czerwińskiego. Odrestaurowane elementy samolotu można oglądać w specjalnie przygotowanej na ten cel sali muzeum. Od tego czasu nasze muzeum mieści się już w trzech pomieszczeniach.
Warto wspomnieć, że w dniu 8 września 2012 uroczyście obchodzono święto Jubileuszu 750-lecia Kłaja, które pokryło się z 12 rocznicą otwarcia Gminnej Izby Regionalnej. Z tej okazji w muzeum zorganizowano atrakcyjną i pokaźną wystawę Malarstwa i Rzeźby Adama Chudeckiego oraz rysunku Justyny Chudeckiej, którą można było oglądać już od 31 sierpnia 2012 roku.
Należy powiedzieć, że istotny wkład w stworzenie muzeum miał Dionizy Kołodziejczyk. To dzięki niemu powstała Izba Regionalna, która do dziś funkcjonuje i rozwija się. Założyciel jest także osobą zasłużoną dla Kłaja. Dionizy Kołodziejczyk jest autorem publikacji na temat tego regionu, m. in. "Gmina Kłaj monografia", czy wydanej ostatnio z okazji 750-lecia Kłaja monografii "Z dziejów Kłaja".
Kilka słów o historii samego Kłaja...
Nazwy "Kłaj" po raz pierwszy użyto w 1242 roku jako określenie obszaru leśnego, przylegającego do Mszczęcina (obecnie Mszczęcin jest częścią Niepołomic). Później, w 1262 roku nazwa "Kłaj" pojawiła się jako nazwa osady w dokumencie "Urbanus IV.P.M.", wydanym przez króla Bolesława Wstydliwego, gdzie znajdujemy wzmiankę o płaconej przez wieś Kłaj dziesięcinie na rzecz Bożogrobców w Miechowie. Badania archeologiczne wykazały, że region ten był już zaludniony w epoce brązu (1800-700 lat przez Chrystusem), a ostatni etap osadnictwa prehistorycznego miał miejsce w IV wieku naszej ery. Z tego okresu pochodzą liczne znaleziska, głównie ceramika kultury przeworskiej z okresu rzymskiego oraz monety rzymskie z czasów Trajana i Hadriana.
http://student.agh.edu.pl/~lapaj/