RSS

Aktualności

  • Tuesday, 4 February 2020r. Informacje

    Czytanie w dobie koronawirusa

    Jak mam czytać i skąd wziąć książki, skoro wszystkie biblioteki są zamknięte? – to pytanie zadaje sobie teraz wiele osób, które do tej pory regularnie odwiedzały biblioteki.

    Dla wszystkich, którzy bez książek nie wyobrażają sobie życia pewną pomocą mogą okazać się strony internetowe, które za darmo udostępniają swoje zbiory.

    Do najchętniej odwiedzanych należą Wolnelektury.pl. Znajdziemy tu teksty, do których wygasły już prawa autorskie. Jest więc cała klasyka nie tylko polska, ale i światowa na czele z Mickiewiczem, Słowackim, Sienkiewiczem, Prusem, Alighierim, Vearne, Baudelairem, Proustem. Wolne Lektury mają też audiobooki, które są udostępnione na wolnej licencji Creative Commons. Znajdziemy tutaj powieści, poezję i publicystykę.

    Wielką bazę tekstów mają też Wikiźródła. Od niedawna książki z Wikiźródeł można też pobierać jako EPUB i MOBI. Wystarczy na stronie książki kliknąć w ikonki odpowiednich formatów, albo wybrać je z lewego menu.

    Kolejna strona, jaką warto odwiedzić to Bookini. Serwis zawiera około 2700 książek skonwertowanych na podstawie zasobów Polskiej Biblioteki Internetowej, wciąż jest sporo takich dostępnych tylko tutaj.

    Garść ciekawych pozycji można znaleźć na stronie FantastykaPolska.pl. Jest to strona prowadzona przez pisarza i publicystę Roberta J. Szmidta. Do pobierania wymagane jest założenie konta, ale nie wiąże się to z żadnymi zobowiązaniami.

    Przydatna, zwłaszcza dla studentów, może okazać się również strona epnp.pl, która zawiera e-publikacje nauki polskiej z wielu dziedzin pogrupowanych na min. nauki humanistyczne, ekonomiczne, społeczne, techniczne, itd. Korzystanie z większości zasobów jest płatne, ale strona posiada także sporą ilość darmowych publikacji.

    Warto także skorzystać z darmowych e-booków Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Centrum Kultury ora zbiorów Polony.pl

Galeria