Interaktywna mapa

 • Pałac Żeleńskich w Grodkowicach

  Grodkowice 1, 32-015 Kłaj

  Adres:
  Grodkowice 1
  32-015 Kłaj

  Kontakt:
  Tel. 609 612 044
  (12) 284 15 19
  e-mail: camerata.cracovia@wp.pl
  palac.zelenskich@wp.pl

  Majątek ziemski w Grodkowicach to dawna siedziba Żeleńskich, rodu szlacheckiego (w przeszłości kalwińskiego), zamieszkującego tutaj od XVII wieku.

  Rodzina ta, chociaż zajmująca się gł. rolnictwem, może poszczycić się także znanymi artystami, którzy z niej się wywodzą. Tu urodził się znany polski kompozytor Władysław Żeleński, tu także na wakacje do swojego wuja przyjeżdżał syn Władysława, Tadeusz Boy- Żeleński, literat, krytyk teatralny, publicysta, autor tekstów kabaretu „Zielony balonik”. Stąd też wywodzili się Żeleńscy, którzy założyli w Krakowie słynny Zakład witrażów.

  Obecny pałacyk, wybudowany w 1902 roku, w miejsce nieistniejącego dziś XVII-wiecznego dworu, został zaprojektowany przez Teodora Talowskiego w stylu eklektycznym, stanowiącym konglomerat elementów architektury romantycznej i neorenesansowej oraz niemieckiego modernizmu. Jest to budynek piętrowy, wzniesiony z czerwonej cegły i jasnego kamienia. Otacza go park, tworzący oazę zieleni, odcinającą skutecznie widoki zewnętrznego, współczesnego świata.

  Na głównym wejściem znajduje się sentencja: „Sibi Amico et posteritati” – „Sobie, przyjacielowi i potomności”

  Po 1945 roku majątek Żeleńskich został upaństwowiony i przekazany Instytutowi Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. 

  W 2003 roku pałac został wpisany na listę obiektów architektonicznych promowanych podczas V Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. 

  www.palac-zelenskich.pl

Galeria

Lokalizacja