RSS

Aktualności

 • Friday, 23 September 2016r. Turystyka

  9 Lekcja Historii z „Wolnymi ” - Tam gdzie nasze korzenie

  Kłaj 19.09.2016

  9 Lekcja Historii z „Wolnymi ” - Tam gdzie nasze korzenie

  Jakie cele może realizować mały klub sportowy działający na wsi? Odpowiedź na to pytanie może wydawać się bardzo proste i oczywiste, choć w rzeczywistości tak nie jest, można podawać wiele odpowiedzi związanych przede wszystkim z działalnością sportową, ale czy życie sportowe i działalność powinna się ograniczać tylko do osiągnięć w sporcie wyczynowym będzie zależeć przede wszystkim od inicjatywy i wyobraźni ludzi, którzy tą działalność kreują i są odpowiedzialni za jej realizację. W Towarzystwie Sportowym „Wolni” Kłaj oprócz działalności sportowej od 11 lat z dobrym skutkiem realizujemy zadania w zakresie wychowania młodego pokolenia w duchu patriotyzmu i umiłowania własnej historii oraz kultywowania dziedzictwa i dóbr kultury narodowej. Cele, jakie sobie stawiamy w tym zakresie, osiągamy poprzez pamięć o tych mieszkańcach Kłaja, którzy nasz klub zakładali w 1922 r., to jest o dziadkach i ojcach naszych, którzy następnie działali w ruchu oporu i na wszystkich frontach II wojny światowej ( we Francji, we Włoszech, oraz w bitwie o Anglię w dywizjonie 303). Realizując ten cel sięgamy również znacznie dalej w głąb naszej historii organizując wyjazdy do miejsc w szczególny sposób związanych z naszą Historią i Kulturą: Lwów, Krzemieniec, Kamieniec Podolski, Wilno, Troki, Gdańsk, Kwidzyn, Malbork, Pelplin, Gniew, Gniezno, Ostrów Lednicki, Mogilno, Kruszwica. 
  Każdy naród, który nie dba o własną historię oraz kulturę i nie wychowuje młode pokolenie w duchu patriotyzmu zatraca swoją tożsamość narodową. 

  My realizując swoje zadania statutowe w zakresie wychowania patriotycznego archiwizujemy nasze osiągnięcia w tym zakresie w krótkich reportażach zatytułowanych: Lekcja Historii z „Wolnymi”. 

  9 lekcja Historii z „Wolnymi” poświęcona jest współpracy i integracji europejskiej oraz dobrosąsiedzkim stosunkom pomiędzy Polską i Ukrainą i ma pokazać, że mogą istnieć społeczeństwa ponad podziałami. Po nawiązaniu międzynarodowych kontaktów w 2007r. z mieszkańcami i przedstawicielami samorządu lokalnego Obroszyna (Ukraina) nikt z naszego Stowarzyszenia nie przypuszczał, że dojdzie do nawiązania trwałych kontaktów i wzajemnej wymiany młodzieży oraz współpracy w dziedzinie kultury, sportu i turystyki. 

  W zapoczątkowaniu tej współpracy szczególnie zasłużył się Jura Ilczuk oraz jego żona Wiola, którzy poświęcili sporo cennego czasu i własnego zaangażowania w realizacji naszych wspólnych kontaktów. 

  Obecnie w oparciu o pisemne wzajemne deklaracje współpracy na lata 2016 – 2018 podpisane przez Wójta Gminy Kłaj- Zbigniewa Strączka i prezesa TS Wolni Kłaj Jerzego Czubaka oraz Wójta Gminy Obroszyno - Andrzeja Mercalo i Jura Ilczyka, kontynuujemy tą współpracę i wciągamy do niej coraz to nowe stowarzyszenia. W tym roku zostaliśmy zaproszeni do Obroszyna nie tylko na turniej piłkarski, ale także na szczególne Święto, jakim były uroczystości obchodów 25-lecia Niepodległości Ukrainy w dniu 24.08.2016 r. Z naszej inicjatywy zaproszony został również na tą uroczystość chór „Gaudium” działający przy „Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy Kłaj”. 

  Na Ukrainę udajemy się 23 sierpnia dwoma autokarami: w pierwszym podróżuje 40 osobowy chór „Gaudium”, który udaje się do miejsca zakwaterowania w Brzuchowicach, drugim autokarem, siedem godzin później udaje się do Obroszyna młodzieżowa drużyna piłkarska TS „Wolni” Kłaj. 

  24 sierpnia jesteśmy wszyscy w Obroszynie na uroczystościach Święta Niepodległości Ukrainy. Same uroczystości rozpoczęły się mszą św. w miejscowej cerkwi a następnie cały korowód udał się pod pomnik przed budynkiem Urzędu Gminy. Liczni przybyli na tą uroczystość mieszkańcy Obroszyna ubrani w stroje regionalne ( pięknie haftowane koszule) w szczególny sposób podkreślali doniosłość tego święta. Po oficjalnych wystąpieniach wszyscy członkowie naszego chóru zostali zaproszeni przez Wójta Gminy Obroszyno na obiad w miejscowej restauracji oraz degustację miejscowej kuchni regionalnej. Gościnność i przyjęcie przeszło najśmielsze oczekiwania, serdeczność oraz życzliwość, z jaką spotkał się nasz chór pozostanie na długo w pamięci. Po przyjęciu o godz. 15:00 rozpoczynają się w Sali widowiskowej przy Urzędzie Gminy występy artystyczne, w których udział biorą miejscowe dzieci i zespoły wokalne, o godz. 15:40 występuje nasz chór „Gaudium”, który swoim 40 minutowym koncertem uświetnił miejscowe obchody 25-lecia Niepodległości Ukrainy

  Koncert był niezwykle udany; wypełniona po brzegi sala widowiskowa w Obroszenie (600 osób) zgotowała naszemu chórowi owacje na stojąco. Równie wspaniały był koncert miejscowego zespołu oraz miejscowego śpiewaka barytonowego Jurija Hadweckiego 

  (występ gościnny) absolwenta Lwowskiego Konserwatorium, który obecnie występuje w operze Wiedeńskiej. 

  Tak pokrótce można zrelacjonować muzyczno wokalne i artystyczne występy, na które zaprosili nas miejscowi Włodarze, lecz na tym nie koniec; na miejscowym stadionie w między czasie rozpoczął się turniej piłkarski z udziałem naszej drużyny. Relację z tego wydarzenia przedstawię za chwilę, lecz zanim to nastąpi pragnę przedstawić krótki rys najnowszej historii Ukrainy oraz święta z powodu, którego przybyliśmy do Obroszyna. 

  25 lat Niepodległości Ukrainy

  24 sierpnia 1991 – po klęsce puczu Giennadija Janajewa w Moskwie Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła Akt Niepodległości, zatwierdzony następnie w ogólnokrajowym referendum 1 grudnia 1991 r. Równocześnie z referendum odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory prezydenckie, w których głową państwa został Leonid Krawczuk. Pierwszym krajem, który uznał 2 grudnia 1991 niezależność Ukrainy, była Polska. W następnych wyborach prezydenckich w lipcu 1994 roku zwycięża Leonid Kuczma. 

  W czerwcu 1996 r. Rada Najwyższa uchwaliła Konstytucję Ukrainy a we wrześniu 1996 przeprowadzono reformę pieniężną i wprowadzono do obiegu walutę narodową – hrywnę. 

  W listopadzie 1999 r. Leonid Kuczma ponownie zostaje prezydentem. W następnych wyborach prezydenckich w listopadzie 2004 r. w których o najwyższe stanowisko w kraju ubiegał się kandydat obozu władzy, Wiktor Janukowycz oraz kandydat obozu opozycji, Wiktor Juszczenko. Według oficjalnych wyników w drugiej turze zwyciężył Janukowycz, jednak opozycja oskarżyła władze o sfałszowanie rezultatów głosowania. W Kijowie i innych miastach doszło wówczas do wielodniowych, masowych protestów, znanych jako pomarańczowa rewolucja. W rezultacie w powtórzonym głosowaniu zwyciężył kandydat opozycji demokratycznej Wiktor Juszczenko. Pomarańczowy był kolorem jego kampanii wyborczej. W sierpniu 2006 r. wyniku zawirowań politycznych na czele rządu stanął Janukowycz, który doprowadził najpierw do spowolnienia procesu integracji Ukrainy z NATO, potem zaś przystąpił do konsekwentnego ograniczania pełnomocnictw Juszczenki. W następnych wyborach prezydenckich w wyniku drugiej tury głosowania w lutym 2010r stanowisko szefa państwa objął Janukowycz. 

  W 2012 r Polska razem z Ukrainą organizują Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. 

  21 listopada 2013 późnym wieczorem na głównym placu Kijowa, Majdanie (Niepodległości), zgromadziło się około 2 tysięcy osób, którzy protestowali przeciwko tej decyzji. Był to początek trwającej przez następne dwa miesiące tzw. rewolucji godności, która doprowadziła do obalenia prezydenta Janukowycza. W wyniku kolejnych zawirowań politycznych 20 lutego 2014 - na Majdanie znowu wybuchają walki. W rezultacie starć demonstrantów z siłami MSW zginęło co najmniej 70 osób, ponad 500 jest rannych. 

  23 lutego 2014 - parlament upoważnił Turczynowa do pełnienia obowiązków prezydenta w miejsce Janukowycza, który zbiegł z Kijowa na wschód kraju, a następnie schronił się w Rosji.

  21 marca 2014 - w Brukseli podpisano polityczną część umowy o stowarzyszeniu Ukraina-Unia Europejska.

  Kwiecień 2014 - wybuch prorosyjskiej rebelii, wspieranej i inspirowanej prezz Rosję, zmierzającej ku proklamowaniu nieuznawanych przez społeczność międzynarodową tzw. Republik Ludowych w Doniecku i Ługańsku.

  Czerwiec 2014 – stanowisko prezydenta Ukrainy po majowych wyborach prezydenckich objął Petro Poroszenko.

  Od kwietnia 2014 roku w konflikcie w donbasie zginęło ponad 9,5 tys. osób, w tym żołnierze, cywile i przedstawiciele zbrojnych ugrupowań. Dotychczas niespełnione pozostają warunki takie jak całkowite zakończenie działań zbrojnych, wycofanie ciężkiego sprzętu bojowego i uwolnienie jeńców. Rozejm jest bardzo kruchy. 

  Piękny nowy stadion wybudowany w Doniecku na EURO 2012 w wyniku działań wojennych został doszczętnie zniszczony. 

  Tak wygląda w wielkim skrócie najnowsza historia 25 lecia istnienia młodego suwerennego Państwa Ukrainy, z której niezwykle dumni są jej obywatele.

   

  VII Międzynarodowy Turniej Piłkarski w Obroszynie

  24 sierpień 2016 r. jesteśmy w miejscowości Obroszyno w Pustomitiwskim Rejonie Obwodu Lwowskiego. Obroszyn to piękna licząca ponad 4 tyś mieszkańców wieś położona 20 km od centrum Lwowa, wielkością odpowiada naszej miejscowości, atrakcją turystyczną tej miejscowości jest letni pałac arcybiskupów Lwoskich wybudowany w 1730r. przez arcybiskupa Jana Skarbka. Przechadzając się ulicami Obroszyna wyczuwamy podniosłą świąteczną atmosferę; wszędzie porozwieszane są państwowe flagi oraz plakaty informujące o programie obchodów św. niepodległości. Mijamy ludzi, którzy nas pozdrawiają. Niektórzy witają nas niezwykle serdecznie zwracając się do nas po imieniu, to efekt szczególnej zażyłości będącej wynikiem wieloletnich kontaktów naszego klubu z tutejszymi sportowcami. W końcu docieramy na stadion sportowy; tu oczekuje na nas oraz na sportową rywalizację w VII międzynarodowym Turnieju kilkaset fanów piłki nożnej. W turnieju udział biorą 3 drużyny: TS „Wolni” Kłaj, FC Obroszyno oraz FC Zdarowie także z Obroszyna. FC Zdarowie to zespół starszych panów uprawiających sport dla zdrowia i podtrzymania dobrej kondycji. Rywalizację turniejową poprzedza odegranie hymnów państwowych Polski i Ukrainy, pierwszy mecz pomiędzy TS Wolni – FC Obroszyno kończy się wynikiem 2 :2. Drugi mecz TS Wolni – FC Zdarowie, przegrywamy 2 : 3, drużyna starszych panów okazała się niezwykle żywotna i nad podziw ruchliwa zważywszy że w jej szeregach występował zawodnik Cwiszcz Dmytro liczący 75 lat. Trzeci mecz pomiędzy FC Obroszyno – FC Zdarowie kończy się wynikiem  4 : 2 i zwycięzcą  w całym turnieju rozgrywanym po raz VII zostaje FC Obroszyno – jest to zarazem historyczne pierwsze zwycięstwo jakie odniosła ta drużyn w rywalizacji z nami. Na koniec całego turnieju, który nosił znamiona wspaniałej zabawy i sportowej rywalizacji nastąpiło wręczenie nagród, medali i podarunków, z naszej strony upominki i podziękowanie za wspaniałe przyjęcie złożył na ręce przedstawicieli miejscowej władzy i klubu FC Obroszyn Jerzy Czubak przekazując puchar Przyjaźni i maszynkę do wysypywania linii boiska oraz koszulki, getry i piłki ufundowane przez firmę Kraksport z Krakowa. Dla upamiętnienia Pomarańczowej Rewolucji na ręce prezesa FC Obroszyn przekazaliśmy komplet strojów piłkarskich w kolorze pomarańczowym, które ufundował Mariusz Buczek. Po oficjalnym zakończeniu zostaliśmy zaproszeni przez miejscowe władze sportowe oraz Wójta Gminy Obroszyno - Andrzeja Mercalo na wspólne świąteczne biesiadowanie i degustację przysmaków miejscowej kuchni regionalnej.

  25 sierpniia 2016 roku – wczesnym rankiem udajemy się do centrum Lwowa – o godz. 10:00 spotykamy się w rynku pod Neptunem z przewodnikem Krzysztofem Szymańskim – zaczynamy zwiedzanie przemieszczając się kolejno zgodnie z programem: Starówka – rynek, Katedra Łacińska, Katedra Ormiańska, zaułek Ormiański, Katedra św. Jura, Katedra Zaśnięcia NMP, Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich. Fachowa narracja pana Krzysztofa pozwala nam zapoznać się ze zwiedzanymi obiektami, historią oraz klimatem i stosunkami wielonarodowościowego przedwojennego Lwowa. Na koniec upalnego dnia udajemy się na obiado-kolację oraz degustację potraw ukraińskich, uroczy wieczór w restauracji Premiera Lwowska spędzamy w towarzystwie wójta Gminy Obroszyno i jego żony oraz naszych przyjaciół z Obroszyna – Wiolettą i Jurijem Ilczuk uczestnicząc jednocześnie we wspaniałym koncercie Kapeli Lwowskiej Edwarda Sosulskiego. 

  Następny dzień 26 sierpień 2016 r udajemy się na Kopiec Unii Lubelskiej skąd rozciąga się wspaniała panorama Lwowa a następnie w ramach czasu wolnego, indywidualnie spacerujemy po uroczym Lwowie, kupując pamiątki i upominki. W końcu nadszedł czas wyjazdu i pożegnania się z przyjaciółmi, żal wyjeżdżać z uroczego Lwowa i Obroszyna, z którego zabieramy do domu moc wspaniałych przeżyć i miłych wspomnień, jednak wszystko, co dobre kiedyś się kończy. Nam jednak pozostają wspaniałe wspomnienia i nadzieja, że za rok znowu się spotkamy zaś tym, co z nami nie byli możemy powiedzieć, że mają czego żałować, pozostawiając jednocześnie nadzieję że za rok mogą spróbować wybrać się z nami do naszych wschodnich sąsiadów słynących ze wspaniałej słowiańskiej gościnności.

  Powyższe zadanie zrealizowane zostało z wykorzystaniem środków własnych TS Wolni Kłaj oraz przy wsparciu finansowym Urzędu Gminy Kłaj oraz Powiatu Wielickiego.

  J.Cz.

Galeria