RSS

Aktualności

 • Thursday, 30 March 2023r. Oświata

  Trzecioklasiści z Kłaja zrealizowali program „Ratujemy i uczymy ratować”

  „Gdyby co dziesiąty mieszkaniec Ziemi potrafił udzielać pierwszej pomocy, ocaliłoby to MILION ludzi rocznie…„

  Każdy może nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, gdyż nawet skomplikowanie brzmiąca "resuscytacja" to w rzeczywistości kilka prostych czynności. Jednak od tego, czy znajdzie się ktoś, kto je prawidłowo wykona, może zależeć czyjeś życie. Pamiętaj, że może to dotyczyć Ciebie i Twoich bliskich. Ważne jest by działać sprawnie, zachowując spokój i opanowanie. Wiadomo, że pierwsze minuty decydują o szansie na przeżycie osoby poszkodowanej i niestety często brak podstawowej wiedzy i umiejętności przyczyniają się do śmierci, której można było zapobiec. Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia, ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności.

  Taką wiedzę podczas szkolenia ratowniczego w ramach akcji „Ratujemy i Uczymy Ratować” w naszej szkole zdobyli trzecioklasiści. Dzieci oswajały się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane były u nich właściwe nawyki – dzięki czemu pierwsza pomoc stała się dla nich czymś naturalnym. Patronem tego szkolenia jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a nasza szkoła jest z jedną z ponad 10 tysięcy placówek oświatowych, którym przekazano sprzęt niezbędny do nauki udzielania pierwszej pomocy.

  Podczas zajęć uczniowie klasy 3a i 3b zdobywali wiedzę i praktyczne umiejętności na temat:

  • zasad postępowania w celu zachowania bezpieczeństwa własnego i poszkodowanego,
  • sposobów i zasad powiadamiania służb ratowniczych (Pogotowia, Straży Pożarnej, Policji),
  • jak sprawdzić czy poszkodowany jest przytomny i czy oddycha,
  • praktycznego zastosowania pozycji bocznej ustalonej,
  • zasad resuscytacji oddechowo – krążeniowej, czyli jak wykonać oddechy ratownicze oraz uciski klatki piersiowej,

  Uczniowie zapamiętali kolejność działań, czyli poznali Łańcuch Przeżycia, którego ogniwa bardzo dokładnie przedstawiają to, co powinno się dziać z osobą poszkodowaną do chwili przyjazdu karetki. Dla utrwalenia zdobytej wiedzy uczniowie wykonali plakaty z algorytmem udzielania zasad pierwszej pomocy, obejrzeli film z doktorem Kręciołkiem w roli głównej, przeczytali podręcznik do nauki pierwszej pomocy.

  Na zakończenie, każdy uczestnik zajęć wykazał się zdobytymi umiejętnościami w działaniu praktycznym, potwierdzając gotowość bycia Małym Ratownikiem. Szkolenie uczniów kończyło się egzaminem i otrzymaniem certyfikatu Ukończenia Kursu Pierwszej Pomocy.

  Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy odwagi w działaniu!

  Anna Margielewska, Beata Pagacz

Galeria