RSS

Aktualności

 • Monday, 7 June 2021r. Oświata

  Podsumowanie pracy Szkoły Podstawowej w Targowisku w roku szkolnym 2020/2021

  Dobiegł końca szczególny rok szkolny 2020/2021, który upłynął pod znakiem pandemii Covid-19. Pomimo to, jak zawsze, naszym priorytetem był wielostronny rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny dzieci i młodzieży. W tym celu zaproponowaliśmy wychowankom różnorodne działania i inicjatywy, które wyzwalały ich kreatywność, wykorzystywały potencjał i zapewniały rozwój zainteresowań.

  Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w licznych konkursach zarówno zewnętrznych jak i wewnątrzszkolnych. W grudniu poznaliśmy wyniki XIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych Świetlik. Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych wychowanków i gratulujemy następującym osobom:

  Leon Leś kl. 2 – tytuł laureata
  Zuzanna Kuzmowa kl. 2 – III miejsce
  Mikołaj Sawa kl. 2 – III miejsce
  Stanisław Kępka kl. 3 - III miejsce
  Antoni Groń kl. 4 – III miejsce
  Wojciech Włodarczyk kl. 4 – III miejsce
  Marcin Ogonowski kl. 5 – III miejsce

  Natomiast w maju w kolejnej edycji konkursu wyróżnieni zostali:

  Zuzanna Kuzmowa – kl. 2
  Leon Leś - kl.2
  Mikołaj Sawa – kl. 2
  Paulina Majewska  - kl.3
  Stanisław Kępka – kl. 3
  Wiktoria Majewska – kl. 6b

  Drugą nagrodę otrzymał Marcin Ogonowski - kl. 5 

  Nasi uczniowie wzięli także udział w XXVIII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Mieszkam w Beskidach”. Jury wybierało spośród pięciu i pół tysiąca prac. Nagrodziło i wyróżniło ponad tysiąc uczestników, wśród nich są również uczniowie naszej szkoły w kategorii:

              • rysunek

  Wiktoria Gaj (klasa 8) – I miejsce
  Paulina Majewska (klasa 3) – III miejsce
  Stanisław Kępka (klasa 3) – wyróżnienie
  Daria Ślęczek-Kapera (klasa 4) – wyróżnienie

              • kolaż-wyklejanka

  Mateusz Korbut (klasa 4) – I miejsce

              • grafika komputerowa

  Julia Połtarecka (klasa 8) – I miejsce

  Sukcesy odnieśliśmy także w konkursach matematycznych: w Ogólnopolskim Konkursie Arcymistrz Mnożenia 19. miejsce w Polsce zajął Mateusz Korbut (kl. 4), w konkursie Kangur Matematyczny wyróżnienia uzyskali: Leon Leś (kl. 2), Mikołaj Sawa (kl. 2), Paulina Majewska (kl.3), Mateusz Ryś (kl.3) i Dominika Biernat (kl.3).

  Do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego zakwalifikowali się Julia Połtarecka (kl. 8) i Juliusz Marcisz (kl. 8).

  8 lutego 2021 r. w Szkole Podstawowej w Targowisku odbył się zdalny Gminny Konkurs Recytatorski. W kategorii klas I-III wyróżnienie uzyskała Paulina Majewska (kl. 3), w kategori klas IV-VI Wiktoria Majewska wywalczyła 3. miejsce, a  wśród klas VII- VIII wyróżniono Bartosza Wentę (kl. 8).

  23 stycznia przypada Dzień Pisma Ręcznego, z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, który polegał na napisaniu 10 zdań o swojej ulubionej lekturze. Oceniana była estetyka pisma, staranność i wykonanie inicjału. Najlepsi okazali się: Patryk Świętek (kl. 3) oraz Amelia Strach (kl. 6a) i Wiktoria Dziedzic (kl. 6b), którzy zdobyli 1. miejsca.

  W trosce o zdrowie zorganizowaliśmy szkolne konkursy: Zdrowy posiłek – konkurs wygrała klasa 3 oraz Trening w domu - tytuł klasy najbardziej aktywnej uzyskała klasa 7.

  Dbając o bezpieczeństwo dzieci na drodze, zaproponowaliśmy konkurs “Bezpiecznie do szkoły rowerem, pieszo, na hulajnodze, deskorolce, rolkach”- 1. miejsce zajęła w nim Milena Babraj (kl.3)

  Przez cały rok trwały zaplanowane konkursy czytelnicze przygotowane przez panią bibliotekarkę. Zwycięzcy wśród dzieci z klas I-III to:

  • “Dziewczynka z parku”- 1. miejsce Dawid Wątorek (kl. 1), Dominika Biernat (kl. 3)
  • “Afryka Kazika”- 1. miejsce Emilia Włodarczyk (kl. 1), Mateusz Ryś (kl. 3), Paulina Majewska (kl.3), Stanisław Kępka (kl. 3) i Wiktoria Buczek (kl.3)
  • “Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek…”- 1. miejsce Jakub Biernat (kl.1), Dominika Biernat (kl. 3)
  • “Anaruk chłopiec z Grenlandii”- 1. miejsce Oliwier Kurek (kl.1), Paulina Majewska (kl. 3)

  oraz klas IV-VIII:

  • “Przygody Mikołajka”- 1. miejsce Michał Tekielski (kl.4), Wiktoria Majewska (kl. 6b)
  • “Podróże małe i duże”- 1. miejsce Mateusz Korbut (kl. 4)
  • “Fantastyczne podróże” - 1. miejsce Aleksander Krzeczowski (kl. 8)

  W konkursie na najaktywniejszego czytelnika wygrali: Krystian Słodki (kl. 1) i Michał Tekielski (kl.4). Tytuł najbardziej rozczytanej klasy uzyskała klasa 2.

  Naszą pracę edukacyjną wzbogaciły realizowane w szkole i przedszkolu projekty i innowacje pedagogiczne. Zrealizowano m. in.:

  • Zmierz uczucia! Innowacja pedagogiczna w oparciu o książkę “Uczuciometr inspektora Krokodyla”
  • Od kodowania do programowania
  • “W zaczarowanym świecie liter”. nauka czytania i pisania w oparciu o metody Ireny Majrzak, Glena Domana oraz pedagogiki Marii Montessori
  • “Literkowe ABC - zabawy przedszkolaków”
  • Kodowanie na dywanie
  • “Paluszkowe wygibaski”
  • “Gry i łamigłówki w nauce gramatyki i ortografii”
  • Rozwój osobisty ucznia poprzez zadanie domowe
  • “Czytam w klasą - lekturki spod chmurki”
  • “Matematyka w działaniu”
  • “Matematyka - kto w pracy liczy, mierzy i waży?”

  Tego typu przedsięwzięcia przyczyniły się do wszechstronnego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dzieci i młodzieży, rozbudziły motywację do nauki, poszerzyły zainteresowania i pokazały, że nauka może być zabawą i sprawiać przyjemność.

  Bardzo aktywnie działał w naszej szkole Samorząd Uczniowski, proponując akcje i konkursy integrujące naszą społeczność oraz przedsięwzięcia uczące empatii, wrażliwości i wyzwalające chęć pomagania. We wrześniu obchodziliśmy kolorowy dzień jesieni, w październiku włączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Uśmiechu, Międzynarodowego Dnia Spódnicy i X Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W listopadzie zachęcaliśmy uczniów do zaangażowania się w obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek!- powstało z tej okazji wiele przepięknych, kolorowych masek przedstawiających ulubionych bajkowych bohaterów. 20 listopada z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka -dzieci, młodzież i nauczyciele ubrali się na niebiesko. 9 lutego w Dzień Bezpiecznego Internetu przypominaliśmy rodzicom, uczniom i nauczycielom o konieczności zapewnienia BEZPIECZNEGO dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. 21 marca włączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa. W związku z tym uczniowie naszej szkoły założyli kolorowe skarpetki, pokazując w ten sposób solidarność z osobami chorymi. 25 marca z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena nasi uczniowie wzięli udział w konkursie na najpiękniejszą zakładkę do książki, na której należało umieścić ciekawostki z życia autora, informacje o jego twórczości lub informacje o bohaterach lub wydarzeniach z lektury “Hobbit”. W kwietniu włączyliśmy uczniów w obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi - dzieci z klas II-III wzięły udział w konkursie plastycznym „Ziemia – planeta marzeń”,młodzież poznała ideę Europejskiego Zielonego Ładu oraz wykonała projekt „eko-domu”. Zaproponowaliśmy również udział w konkursie z okazji Święta Chrztu Polski- uczniowie przygotowali piękne prace plastyczne oraz krzyżówki.

  Szkoła nie tylko uczy, ale i wychowuje, dlatego zaangażowaliśmy wszystkich naszych wychowanków w akcje charytatywne na rzecz chorych dzieci z naszej miejscowości - Teosia i Rity, odzew przerósł nasze oczekiwania. Wrażliwość, empatia, chęć niesienia pomocy to wartości, które w naszej szkole są niezmiennie bardzo cenione.

  W dniach 5-6 października 2020r. grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w Forum Liderów Młodzieżowych w Wieliczce. Uczestniczyli w projekcie “Decydująca bitwa. Gra przestrzenna”, który miał na celu zwiększenie świadomości historycznej młodzieży związanej z odzyskaniem i odbudową państwowości polskiej.

  Pomimo, że od października uczyliśmy się zdalnie, nie zapominaliśmy o ważnych wydarzeniach patriotycznych i tradycjach, które integrują społeczność wiejską, szkolną i rodzinną. W innej formie niż do tej pory, w postaci prezentacji, filmów, nagrań i materiałów elektronicznych zamieszczanych m. in. na stronie szkoły, czciliśmy pamięć 11 listopada czy 3 Maja, pamiętaliśmy o wielkich Polakach takich jak Jan Paweł II i Tadeusz Kościuszko, śpiewaliśmy hymn państwowy, pieśni patriotyczne i kolędy, przesyłaliśmy życzenia świąteczne. Takie przedsięwzięcia pokazywały naszym wychowankom, że są rzeczy o których nie wolno zapomnieć, że tożsamość narodowa i kulturowa decydują o naszym istnieniu, a jednocześnie integrowały w trudnym czasie zamknięcia pandemicznego.

  Podkreślaliśmy wartość rodziny, stąd zaproszenie do kampani społecznej „Benefis Naszej Rodziny”.

  Kiedy wreszcie pozwolono wrócić nam do szkół, zdecydowaliśmy się położyć nacisk przede wszystkim na integrację dzieci i młodzieży oraz aktywność fizyczną. Zorganizowaliśmy Dzień Dziecka, podczas którego promowaliśmy zdrowy tryb życia- nasi wychowankowie usłyszeli rady dietetyczki oraz mieli okazję poćwiczyć z Ilyą Markovem, mistrzem świata, Europy i wicemistrzem olimpijskim w chodzie na 20 km.

  Zorganizowaliśmy maraton wycieczkowy, każda klasa pod opieką wychowawcy przynajmniej raz wybrała się na wycieczkę krajoznawczo- turystyczną, pieszą lub rowerową. Zdobyliśmy m. in. górę Leskowiec w Beskidzie Małym, Łysicę- królową Gór Świętokrzyskich, Trzy Korony w Pieninach, a także przemierzyliśmy na rowerach Puszczę Niepołomicką i dotarliśmy m. in. nad Czarny Staw i na Poszynę.

  Nietypowy, ale obfitujący w działania rok szkolny zakończył Piknik Rodzinny, który odbył się 27 czerwca br. z inicjatywy nieocenionej Rady Rodziców i przy zaangażowaniu licznych rodziców. Wydarzenie zgromadziło wiele rodzin, dostarczyło świetnej zabawy i pozwoliło na integrację.

  Rok szkolny 2020/ 2021 w znacznym stopniu podporządkowany był pandemii. Przez ponad 6 miesięcy uczyliśmy się zdalnie. Doświadczenia zdobyte podczas zeszłorocznego nauczania on -line pozwoliły nam- nauczycielom, rodzicom i uczniom -lepiej odnaleźć się  w rzeczywistości podporządkowanej nauce na odległość. Ankiety przeprowadzone wśród rodziców i uczniów naszej szkoły pokazały, że większość ankietowanych jest zadowolona z poziomu zdalnego nauczania w naszej szkole. Deklarują oni, że nauczyciele okazywali uczniom zrozumienie i życzliwość podczas lekcji on-line, byli z wychowankami w kontakcie i służyli pomocą oraz kierowali do uczniów i rodziców odpowiedź zwrotną na temat osiągnięć i postępów w nauce. Nauczyciele w tym czasie intensywnie się dokształcali, aby sprostać wymaganiom sytuacji i zaproponować uczniom podczas zdalnych lekcji ciekawe rozwiązania edukacyjne.

  Gorąco dziękujemy Rodzicom za wsparcie działań szkoły. Ważne dla nas jest Wasze zaangażowanie, zrozumienie, pomoc i życzliwość. Dzięki temu wszystkie działania, projekty, akcje i zadania udało się z sukcesem zrealizować. Podziękowania należą się także Wam- kochane dzieci , droga młodzieży- za wytrwałość, mobilizację oraz samodzielność i odpowiedzialność w nauce przebiegającej inaczej. Wymiernym dowodem Waszego i naszego sukcesu są bardzo wysokie wyniki egzaminu ósmoklasisty.

  Życzymy Rodzicom, Uczniom, Nauczycielom i pracownikom szkoły udanych wakacji, odpoczynku i ciekawych przygód.

  W imieniu rady pedagogicznej SP w Targowisku

  Iwona Sobas

Galeria