RSS

Aktualności

  • Tuesday, 3 December 2019r. Informacje

    Lider, Społecznik, Sołtys "Rozwiń swoją gminę"

    W 2018 roku, podczas Gali "Rozwiń swoją gminę" uhonorowaliśmy tytułem Ambasadora Bilansu Kariery czterech sołtysów z Małopolski. Byli to sołtysi najbardziej zaangażowani w propagowanie idei uczenia się przez całe życie oraz poradnictwa zawodowego w swoich sołectwach.

    Już wkrótce nowa edycja spotkań z sołtysami, konkursu na Ambasadora i Plebiscytu na Edukacyjną Gminę Małopolski. Przypomnijmy zatem, dlaczego rola sołtysa jest ważna i co oznacza bycie Ambasadorem Bilansu Kariery.

    Rozmawiamy z nagrodzonymi w 2018 roku:

    • Sabiną Gęgotek – sołtysem Zedermana,
    • Krystyną Mirochą – sołtysem Zarzyc Małych,
    • Mateuszem Nędzą-Kubińcem – sołtysem Kościeliska,
    • Mieczysławem Piwowarem – sołtysem Targowiska.

    - Kim jest sołtys? Co oznacza bycie sołtysem?

    - Sołtys to osoba, która troszczy się o dobrobyt swoich mieszkańców. Dba o rozwój wsi i działa na rzecz podniesienia atrakcyjności i poprawy życia jej mieszkańców – mówi Sabina Gęgotek.

    - Warto podkreślić, że bycie sołtysem to wielki honor, ale również i odpowiedzialność. Trzeba służyć ludziom siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę – dodaje Mateusz Nędza-Kubiniec – Należy słuchać ludzi i godnie ich reprezentować.

    - Trzeba pamiętać – mówi Krystyna Mirocha - że sołtys to przede wszystkim osoba, która motywuje mieszkańców do podejmowania przeróżnych inicjatyw społecznych, dając przykład własną postawą i aktywnością.

    - Dlatego dla mnie sołtys to przede wszystkim człowiek, który oddaje się pracy społecznej całym sobą, aktywnie angażuje się w liczne przedsięwzięcia, zawsze wie, co aktualnie dzieje się na terenie miejscowości i jest dostępny dla mieszkańców. – podsumowuje Mieczysław Piwowar.

    - A jakie macie sposoby na aktywizowanie mieszkańców? Jak ich motywujecie do działania?

    - Nie jest łatwo zachęcić ludzi do aktywności – żyjemy w zwariowanych czasach, wszyscy są zabiegani, ciągle się gdzieś spieszą i niełatwo jest znaleźć czas na spotkania, a tym bardziej na pracę społeczną. Mimo wszystko udało mi się powołać grupę młodych ludzi, którzy podobnie jak członkowie rady sołeckiej mają wpływ na to, co dzieje się we wsi. Niedawno otworzyliśmy świetlicę wiejską, a to dla mnie wielki sukces, który mam nadzieję zaowocuje większą aktywnością mieszkańców – mówi Pani Krystyna.

    - Tempo życia faktycznie jest ogromne...

    - Ale z drugiej strony jednak w XXI wieku dzięki mediom społecznościowym przepływ informacji jest bardzo duży. Społeczeństwo staje się coraz bardziej obywatelskie, a realizowane projekty i programy skłaniają do wzmożonej aktywności. Lokalny lider wie, co jest potrzebne w danej chwili mieszkańcom, a umiejętna podpowiedź to swoista iskra zapalna, która motywuje do działania – dodaje Pan Mateusz.

    - Jak to jest być Ambasadorem Bilansu Kariery? Czym dla Was jest ten tytuł?

    - Tytuł ten jest wielkim wyróżnieniem, które umacnia w przekonaniu jak ważna jest rola sołtysa, lidera społeczności lokalnej w kształtowaniu postaw i kompetencji miękkich mieszkańców. Znając dodatkowe możliwości wsparcia mieszkańców, można jeszcze skuteczniej zachęcać osoby indywidualne do aktywności. Jest to też szansa na współpracę z innymi sołtysami zaangażowanymi w promocję doradztwa zawodowego i idei lifelong learning – spotkania i kontakty z takimi osobami będą źródłem wymiany doświadczeń i dobrych praktyk - mówi Pani Sabina.

    A Pan Mieczysław dodaje: - Tytuł Ambasadora Bilansu Kariery to wielki zaszczyt, ale przede wszystkim bodziec do dalszej pracy. To zobowiązuje!

    Rozmawiała: Katarzyna Lis, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie

Galeria