RSS

Aktualności

  • Wednesday, 25 May 2016r. Oświata

    Daj mi pół litra miłości…

    ZSO w Brzeziu, jako szkoła promująca bezpieczeństwo w sposób szczególny zwraca uwagę na problem uzależnień wśród młodzieży.

    W kwietniu odbyły się zajęcia, podczas których obalaliśmy mity związane z alkoholem. Nie każdy wie, że zwiększa on ryzyko wychłodzenia a nie rozgrzewa jak się powszechnie uważa. Alkohol powoduje rozszerzenie naczyń skóry i w pierwszej chwili, subiektywne uczucie rozgrzania w rzeczywistości powoduje szybszą utratę ciepła. Jeśli ktoś myśli, że alkohol pomoże mu w osiąganiu dobrych wyników na sprawdzianach, egzaminach też się rozczaruje. Obniża on sprawność intelektualną, czego nie zauważa osoba pijąca, ponieważ zwiększa się u niej nadmiernie optymistyczna ocena własnych możliwości. Jeden uczeń powiedział, że przecież alkohol poleca się, jako „lekarstwo na serce”. Najnowsze badania wykazały, że u osób z dolegliwościami "sercowymi" subiektywna poprawa samopoczucia następująca po spożyciu alkoholu jest wynikiem jego uspokajającego i znieczulającego działania, a nie poprawy w ukrwieniu mięśnia sercowego. Naczynia wieńcowe, które odżywiają (dotleniają) mięsień sercowy nie ulegają, bowiem rozszerzeniu,  a tym samym dopływ krwi do mięśnia nie zwiększa się. Niedotlenienie utrzymuje się. Jednocześnie alkohol powoduje niebezpieczne "skoki" ciśnienia tętniczego krwi, a przy dłuższym jego używaniu uszkodzenie ścianek naczyń krwionośnych i wystąpienie zmian zwyrodnieniowych w mięśniu sercowym, co jest efektem bezpośredniego działania na mięsień - alkoholu i produktów jego przemiany.

    Podsumowaniem zajęć był konkurs w formie testu wiedzy o szkodliwości alkoholu. Ekspertem w tej dziedzinie okazał się Jacek Niziołek, drugie miejsce zajęła Julita Bułat, a trzecie Weronika Jagła. Na miejscu poza podium różnicą połowy punktu uplasowała się Gabrysia Kudas.

    Aby uczniowie na „własnej skórze” mogli odczuć jak pogarsza się odbiór wrażeń wzrokowych i ocena odległości od przedmiotów we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną i dzięki życzliwości Pani Sylwii Nowakowskiej zorganizowałam zajęcia warsztatowe z użyciem alkogogli. Są to okulary specjalnej konstrukcji, w których widzimy świat tak, jak osoba pod wpływem alkoholu. Próba chodzenia, wykonywania różnych czynności, z alkogoglami jest bardzo pouczająca i uświadamia jak niebezpieczne jest spożywanie alkoholu.

     

    Ta forma profilaktyki na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów.

    Karolina Kielan

Galeria