RSS

Aktualności

 • Tuesday, 14 November 2017r. Informacje

  Matki oddają krew pępowinową potrzebującym

  Panie, które rodzą w „Żeromskim”, przez kilka dni dzielą się swoją krwią pępowinową z potrzebującymi z całej Polski i świata. Oddana w szpitalu krew będzie przechowywana w zasobach publicznych Polskiego Banku Komórek Macierzystych i bezpłatnie wykorzystana w leczeniu chorych na raka.

  Krew pępowinowa jest nieocenionym skarbem, który w przyszłości może uratować życie każdemu z nas. Stanowi bowiem  bogate źródło krwiotwórczych komórek macierzystych, które podobnie jak komórki szpiku mogą być przeszczepiane. Tylko że właściwego dawcę szpiku-jak wykazują badania – jest znacznie trudniej znaleźć choremu niż dawcę krwi pępowinowej.

  Komórki macierzyste są już wykorzystywane w leczeniu 80 chorób, głównie hematologicznych i onkologicznych. Można je pobrać tylko raz – wyłącznie podczas porodu, a wykorzystać nawet po kilkudziesięciu latach przechowywania.

  Krew pępowinowa, to krew, która pozostaje w pępowinie i łożysku po narodzinach i po „odpępnieniu dziecka”. Do niedawna była ona traktowana jako "odpad" i utylizowana razem z łożyskiem i pępowiną. Krew pobiera doświadczona położna. Jest to zabieg nieinwazyjny, bezbolesny zarówno dla matki jak i dziecka.  

  Akcja oddawania krwi pępowinowej w „Żeromskim”  potrwa do środy- 15 listopada. W miniony poniedziałek w ciągu zaledwie kilku godzin od rozpoczęcia  akcji - aż siedem pacjentek zgodziło się na oddanie krwi.

  Oddający krew nie ponoszą żadnych kosztów, gdyż zrzekają się wszelkich praw do tej krwi. Akcja potrwa do środy.

  W razie pytań jestem do dyspozycji, jest możliwość rozmowy z położnymi, przedstawicielem Polskiego Banku Komórek Macierzystych oraz pacjentkami.

  Anna Górska
  Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie

Galeria